• Sprzątanie świata

          • 17 września br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział o ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata". Do ostatniej chwili mieliśmy obawy, że pogoda popsuje nam plany, ale krótko przed naszym wyjściem przestało padać i mogliśmy wyruszyć w teren.

            Sprzątaliśmy przez około dwie godziny. Przez tak krótki czas uzbierało się sporo śmieci

          • Spotkanie z uczniami z Biesenthal

          • Dnia 12 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w spotkaniu z młodzieżą z Niemiec , z zaprzyjaźnionej szkoły z Biesenthal. Tym razem spotkanie zorganizowano w Nowym Tomyślu. Program spotkania był bardzo napięty . Najpierw uczniowie zwiedzili wystawę w Muzeum Wikliniarstwa w Nowym Tomyślu i uczestniczyli w warsztatach plecionkarskich. Następnie po słodkim poczęstunku wspólnie bawili się na terenie nowotomyskiego parku. Punktem kulminacyjnym spotkania były warsztaty kulinarne w restauracji "Chmiel i Wiklina" , gdzie każdy uczeń własnoręcznie przygotował pizzę.  Dzień upłynął w fantastycznej, przyjaznej atmosferze . Uczniowie i ich opiekunowie pożegnali się obdarowując się symbolicznymi upominkami. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie!

          • Akcja "Lato"

          • 25 czerwca w naszej szkole został zorganizowany wyjazd w ramach Akcji Lato. 32 osobowa grupa wraz z opiekunami wybrała się do Wolsztyna. Najpierw spacerowym krokiem poprzez malowniczy zespół pałacowo-parkowy wycieczkowicze udali się do Centrum Rekreacyjno-Rozrywkowego „Fala Park”. Część uczestników sprawdzała swoje możliwości na torach bowlingowych, a spragnieni ruchu i wysiłku fizycznego udali się do sali zabaw. Po sportowych zajęciach wszyscy uczestnicy wybrali się zwiedzać wolsztyński rynek oraz odwiedzić miejscowe lodziarnie. W cieni drzew, przy lekkim powiewie wiatru, spragnieni ochłody turyści odpoczywali delektując się zimnymi deserami. W drodze powrotnej na parking wszyscy ciekawscy mogli sprawdzić, czy woda w wolsztyńskim jeziorze jest mokra. Mimo doskwierającego upału, wyjazd był bardzo udany.

            Drugi dzień wakacyjnych wyjazdów został zaplanowany na wycieczkę do Buku. Odwiedziliśmy miejscowe kino „Wielkopolanin” i obejrzeliśmy film „Dzień czekolady”. Po projekcji filmu udaliśmy się do lodziarni, gdzie wszyscy spragnieni odpoczynku w gronie kolegów i koleżanek, mogli delektować się specjałami kawiarenki.Na kolejne wakacyjne dni Wszystkim życzymy miłego wypoczynku i słonecznych wakacji!

          • Zakończenie roku w przedszkolu 2019

          • 18 czerwca 2019 odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego i pożegnanie starszaków, którzy od września rozpoczną naukę w pierwszej klasie.Otwarcie uroczystości dokonały wychowawczynie obu grup p. M. Strugała i p. A. Lorenz, a następnie głos oddały dzieciom, które przedstawiły program artystyczny – inscenizacje tekstu pt. „Mama, Tata i początek lata”, przeplatany piosenkami.                                                   

            W drugiej części zaprezentowały się 6 latki słowami wierszy i piosenek. Wspominały czas spędzony w przedszkolu, a także złożyły uroczystą obietnicę dołożenia wszelkich starań, aby stać się najlepszą klasą w naszej Szkole. Piosenka finałowa „Plecak, torba i walizka” wprowadziła wszystkich w wakacyjny nastrój. Po wspaniałej części artystycznej przyszedł czas na dyplomy, nagrody –niespodzianki oraz wspólną Biesiadę przygotowaną przez Rodziców.  Kolejni absolwenci opuszczają przedszkole, by po wakacjach rozpocząć naukę w pierwszej klasie. Życzymy im wielu sukcesów oraz wszystkim Dzieciom i Rodzicom bezpiecznych i radosnych wakacji.

          • Zakończenie roku szkolnego 2018/19

          • 19 czerwca odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego. Po 2 latach przerwy żegnaliśmy absolwentów Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wytomyślu. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście:  Wioleta Kucz – zastępca naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Nowym Tomyślu, Błażej Lipiecki- radny Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu, Danuta Sobieraj - sołtys Wytomyśla, Grażyna Targiel – emerytowana nauczycielka naszej szkoły, Anna Fricz- przewodnicząca Rady Rodziców. W akademii brali udział licznie przybyli rodzice oraz pracownicy szkoły i uczniowie. 

            Podczas tego wyjątkowego spotkania najlepsi uczniowie  z klas IV-VII otrzymali z rąk dyrektora szkoły świadectwa z wyróżnieniem i książki ufundowane przez Radę Rodziców. Nagrodzono również „Najlepszego ucznia roku szkolnego 2018/2019”. W tym roku Statuetkę otrzymała Martyna Zawarta, która uzyskała najwyższą średnią w szkole i wzorowe zachowanie. Następnie wszyscy absolwenci otrzymali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, a dla wybitnych uczniów przygotowane zostały nagrody i listy gratulacyjne dla Ich rodziców. Świadectwo z czerwonym paskiem otrzymali: Natalia Hancyk, Agnieszka Kahl, Mikołaj Pajchrowski i Marika Wojcieszak. Wśród tegorocznych absolwentów znalazła się laureatka tytułu „Złotego Wawrzynu”- Marika Wojcieszak. Nagrodę w imieniu Burmistrza Nowego Tomyśla wręczyła  Pani Wioleta Kucz, gratulując sukcesu absolwentce i rodzicom.

            Podsumowanie roku szkolnego było również okazją do wyróżnienia najlepszych czytelników. Pani Aleksandra Kaczmarek przygotowała dla grona „najlepszych” nagrody książkowe z życzeniami wspaniałych wakacji. Pan Tomasz Leszczyński wyróżnił grupę uczniów, którzy godnie reprezentowali nasza szkołę na zawodach sportowych i swoimi sukcesami sławili imię naszej szkoły. Podziękowania za pracę w Szkolnej Kasie Oszczędności złożyła opiekunka koła Pani Anna Bozio, a za pracę w Samorządzie Uczniowskim podziękował Pan Tomasz Leszczyński. Rada Rodziców żegnając absolwentów wręczyła wszystkim ósmoklasistom upominek.                

             W trakcie uroczystości przyszedł moment na pożegnania. W tym roku szkolnym Pani Jolanta Przewoźna postanowiła odpocząć i z dniem 1 września przechodzi na emeryturę. Pożegnaliśmy się również z wieloletnimi pracownikami szkoły  - Panią Małgorzatą Lipiecką – sekretarzem szkoły                          i z Panem Kazimierzem Knopem, który przez szereg lat dbał, aby w szkole było ciepło, bezpiecznie                  i przyjemnie. Dziękujemy serdecznie! Rada Rodziców, Pani Danuta Sobieraj oraz Pan Błażej Lipiecki podziękowali za współpracę Pani Małgorzacie Rucie, która pełniła funkcje dyrektora szkoły od roku 2007.

            Na koniec akademii nasi absolwenci po raz ostatni wystąpili w krótkim, ale wzruszającym programie, żegnając się z całą społecznością Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wytomyślu. Zgodnie z tradycją naszej szkoły uczniowie ósmej klasy zostawili na pamiątkę szkolne tablo przygotowane wraz z wychowawczynią Anną Bozio, które dołączy po wakacjach do kolekcji na głównym korytarzu. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali od Gości życzenia wspaniałych, radosnych i bezpiecznych wakacji.

          • "Umiem pływać 2019"

          • W okresie od marca do czerwca  2019 r. uczniowie klasy II uczestniczyli w zajęciach pływania. Był to projekt realizowany w ramach powszechnej nauki pływania pt . „Umiem pływać 2019” na pływalni w Wolsztynie.

            W trakcie realizacji projektu dzieci oswajały się z wodą i uczyły się pływać pod kierunkiem instruktorów. Dzieci nauczyły się jak w  odpowiedzialny i bezpieczny sposób korzystać z basenu. Uczniowie poprzez świetną zabawę rozwinęli szereg zdolności, poprawili kondycję fizyczną i nabrali chęci do aktywnego spędzania czasu wolnego. Wspólne wyjazdy integrowały uczniów.

             

            Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach na basenie i z  niecierpliwością czekali na kolejny wyjazd.  Wszyscy uczestnicy, którzy aktywnie uczestniczyli w każdych zajęciach otrzymali pamiątkowe certyfikaty. Gratulujemy!

          • Bricks 4 Kidz

          • 14 czerwca klasa I oraz II uczestniczyła w zajęciach pokazowych prowadzonych przez animatorów Bricks 4 Kidz [czyli po prostu Klocki Dla Dzieci].Warsztaty prowadzone są w oparciu o innowacyjne programy i koncentrują się na tworzeniu wyjątkowych konstrukcji. Podczas zajęć uczniowie pracowali w parach co sprzyjało w rozwijaniu umiejętności współpracy. Uczniowie tworzyli niezwykłe budowle z klocków LEGO posługując się tabletami z których odczytywali instrukcję do wykonania określonej budowli. Zadaniem dzieci było zbudowanie MINIONKA oraz ruchomego pojazdu (samolot)  wg instrukcji. Wszyscy uczniowie doskonale się bawili.

          • Dzień Rodziny

          • W niedzielę 2 czerwca w Przyłęku odbył się piknik z okazji Dnia Rodziny.
            Były występy dzieci i wręczanie upominków, a także malowanie twarzy, rozbijanie piniaty z słodyczami, skręcanie i modelowanie długich balonów w różne kształty,  a także swobodna zabawa dzieci na placu zabaw.
            Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz kiełbaski z grilla. Nasze przedszkolaki i pełni werwy rodzice, wspólnie spędzali czas na zabawie. A my mamy nadzieję, że ten dzień, na długo pozostanie w pamięci Rodziców jak i naszych małych przedszkolaków. Bo wspólny czas - to najlepszy prezent i dla dziecka, i dla rodzica. 

          • Warsztaty wiosenne

          • W środę 15maja w przedszkolu w Starym Tomyślu odbyły się warsztaty z rodzicami . Tematem przewodnim była wiosna. Dzieci z pomocą rodziców wykonały żabki z płyty CD oraz papieru kolorowego. Dzieci bawiły się świetnie a efekty były rewelacyjne. Kreatywnej zabawie towarzyszyły miłe rozmowy i przyjazna atmosfera. Na koniec dla wszystkich był słodki poczęstunek.

          • Gminny Konkurs Przyrodniczno - Ekologiczny

          • W dniu 31 maja w Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Tomyślu, odbył się  Gminny Konkurs Przyrodniczo - Ekologiczny, w którym wzięły udział dwie uczennice klasy szóstej - Maria Karbowska i Martyna Zawarta, wyłonione w etapie szkolnym. Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia dotyczące  gadów i płazów polskich. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się również rozległą wiedzą na temat ekologii. Oprócz testu wiedzowego każdy musiał przedstawić przygotowaną wcześniej prezentację, omawiającą wybrany gatunek płaza lub gada. Nasze uczennice bardzo dobrze wypadły w zmaganiach konkursowych. Marysia Karbowska zajęła drugie miejsce a Martyna Zawarta trzecie. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!!!

          • Wycieczka do Trójmiasta

          • W dniach 15 -17 maja 42 uczniów klas IV - VIII wraz z opiekunami: Jolantą Przewoźną, Anną Bozio i Tomaszem Leszczyńskim,uczestniczyło w wycieczce do Trójmiasta. Pierwszym przystankiem na trasie wycieczki była  Bydgoszcz, zwana Polską Wenecją. Podczas spaceru uczniowie zobaczyli Stare Miasto. Wszystkim podobała się Wyspa Młyńska, utworzona między kanałami Brdy.  Wspaniałą atrakcją była przejażdżka tramwajem wodnym, podczas której można zobaczyć miasto z innej perspektywy. Podróż w tym dniu zakończyła się około godziny siedemnastej, po dotarciu  do ośrodka "Galion" w Gdańsku, gdzie  przygotowano dla wszystkich noclegi na czas pobytu.

            Po zakwaterowaniu w domkach, uczniowie z opiekunami udali się na obiadokolację. Posiłek ten, jak i wszystkie kolejne  smakował nawet najbardziej wybrednym. Po nocnym odpoczynku, nadszedł czas na zwiedzanie lokalnych atrakcji. W pierwszej kolejności uczestnicy wyjazdu dotarli na Westerplatte. Pani przewodnik opowiadała o walecznej obronie tego miejsca przez polskich żołnierzy a także pokazała najważniejsze miejsca - ruiny bunkrów i cmentarz poległych obrońców. Po zrobieniu  pamiątkowych zdjęć pod Pomnikiem Obrońców Westerplatte i  zakupie pamiątek, autokar dowiózł wszystkich do Gdańska. Podczas spaceru ulicami Starówki,  podziwiano m. in. fontannę Neptuna, Dwór Artusa , Stary Żuraw. W Sopocie uczniowie mieli okazję przejść  się odremontowanym molo, oglądając jednocześnie wzburzone fale naszego morza. Na ulicy  Bohaterów Monte Casino, zwanej popularnie "Monciakiem",  podziwiano "krzywy domek" a w Delikatesach był czas na zakupy. Ostatnim punktem programu w tym dniu, było zwiedzanie nadbrzeża, przy Skwerze Kościuszki w Gdyni, gdzie zacumowano żaglowce: "Dar Pomorza" i "Dar Młodzieży" oraz zabytkowy okręt z czasów II wojny światowej - ORP "Błyskawica". Około godziny dwudziestej, zmęczeni ale pełni  wrażeń, uczniowie wrócili do  domków w ośrodku "Galion". Po posiłku był czas na oglądanie zakupionych pamiątek i  odpoczynek. Następnego dna, po śniadaniu, z żalem żegnano to miejsce. W drodze powrotnej ostatnim punktem wycieczki był Szymbark na Kaszubach. Uczniowie zwiedzili tam skansen, w którym było dużo ciekawych obiektów, m.in. najdłuższa deska, najdłuższy stół, największy  fortepian.  Przebywając w Domu Sybiraka i Domu Trapera, każdy miał wrażenie, jakby cofnął się w czasie. Dużą atrakcją było wejście do "Domu do góry nogami". Zakończenie wycieczki nastąpiło o godzinie 21:30 na parkingu w  Wytomyślu, gdzie oczekiwali na dzieci ich rodzice.

          • Z wizytą w Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu

          • Celem wycieczki było poznanie specyfiki pracy strażaków, zapoznanie z wyposażeniem wozów oraz kształtowanie właściwych zachowań w miejscach publicznych.W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową: przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie np. pożaru, burzy oraz wypadków.

            Przedszkolaki dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną. Jak zawsze największe emocje wzbudziły wozy strażackie, które dzieci mogły podziwiać z bliska oraz obejrzeć wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Następnie dzieci zwiedziły dyspozytornię i wysłuchały opowiadania o obowiązkach dyżurnego strażaka, przyjmującego zgłoszenia. Przez chwilę wszyscy mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy, to za sprawą symulacji alarmu.

            To było wspaniałe wydarzenie! Dziękujemy wszystkim Panom Strażakom z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Było wspaniale!

          • Wycieczka do Torunia

          • 10 maja 32- osobowa grupa uczniów klas I-V udała się na wycieczkę do Torunia. Pogoda dopisała, humory także więc program wycieczki został zrealizowany w stu procentach. Podczas kilkugodzinnego pobytu w mieście Kopernika dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach piernikowych, odwiedzić Planetarium, udać się w rejs po Wiśle oraz zobaczyć miasto z przewodnikiem. Wycieczkę, zorganizowaną dla nas przez biuro Agma ze Stęszewa, zakończył wspólny obiad. Bardzo dziękujemy :)

          • IV Nowotomyski rajd Katyński

          • Dnia 8 maja 2019r. odbyło się w Wytomyślu podsumowanie IV Nowotomyskiego Rajdu Rowerowego śladami dębów posadzonych w ramach realizacji programu „Katyń ocalić od zapomnienia...”. Uczniowie naszej szkoły w tym roku uczestniczyli w tej inicjatywie w inny sposób. Pod okiem pani Agnieszki Nowickiej uczniowie klasy VI i VIII przygotowali uroczysty apel poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej oraz odświętną oprawę spotkania pod dębem poświeconym porucznikowi Zenonowi Bartkowiakowi, który urodził się w Kozich Laskach,                    a spoczywa na cmentarzu w Charkowie.

            W rajdzie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Nowym Tomyślu, ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Skłodowskiej –Curie w Nowym Tomyślu, ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. F. Szołdrskiego oraz ze Szkoły Podstawowej im. L. Śliwińskiego w Sątopach. W podsumowaniu rajdu uczestniczyli: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej - Wojciech Andryszczyk,  wiceprzewodniczący Komisji Oświaty- Henryk Krzeszowski,  ks. Artur Andrzejewski, dr Zdzisław Kościański, reprezentant Rodzin katyńskich - profesor Roman Świetlik – wnuk ppłk rez. Dr med. Franciszka Rosta,  major Artur Biskup, nadleśniczy Nadleśnictwa Grodzisk -Dariusz  Szulc, zastępca nadleśniczego- Wojciech Śliczner, dyrektor SP 2 w Nowym Tomyślu - Marek Polcyn, dyrektor SP 3 w Nowym Tomyślu - Dariusz Stachecki, dyrektor SP w Sątopach -Jolanta Król, sołtys Wytomyśla - Danuta Sobieraj. Uroczystość rozpoczęła dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Kownackiej w Wytomyślu – Małgorzata Ruta oraz dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Tomyślu - Artur Łoziński. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i omówieniu modlitwy delegacje Gości i szkół złożyły kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą wydarzenia w Katyniu. Następnie w sali wiejskiej pod występie młodzieży szkolnej głos zabrał dr Zdzisław Kościański, który przeprowadził krótką lekcję, z jakże trudnej  historii naszego kraju. Wystąpił również profesor Roman Świetlik wspominając swojego dziadka – Franciszka Rosta. Na pamiątkę IV Nowotomyskiego Rowerowego Rajdu Katyńskiego pan Łoziński wręczył dyrektorom szkół pozycje książkowe przekazane przez dyrektora IPN. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez członków Rady Sołeckiej w Wytomyślu, członków zespołu „Wytomyślanie” oraz Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Wytomyślu. Młodzież, nauczyciele oraz zaproszeni Goście mogli spróbować pysznej grochówki pana Szymona Siudy.

            Wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i uświetnienia tej uroczystości bardzo serdecznie dziękujemy.

             

          • Zajączek w przedszkolu

          • Jak co roku na kilka dni przed Wielkanocą, do naszego przedszkola przychodzi Zajączek Wielkanocny i w tajemniczy sposób zostawia dla wszystkich dzieci prezenty ze smakołykami. Tym razem też nas nie zawiódł. W środę 17 kwietnia dzieci z niecierpliwością wypatrywały długo oczekiwanego gościa.

            Po uroczystym śniadaniu wielkanocnym w końcu zajączek pojawił się w sali, przeczytał bajkę wielkanocną, następnie wszyscy udali się na poszukiwanie upominków ukrytych na terenie wokół przedszkola. Dzieci z wielką radością i wypiekami na twarzy szukały upominków zostawionych przez Zajączka Wielkanocnego.

             Po odnalezieniu radość była ogromna, a dzieci do końca pobytu w przedszkolu wspominały wizytę  Zajączka.

            Dziękujemy Zajączkowi za prezenty i zapraszamy za rok.

          • Z wizytą w pizzerii

          • Dnia 8 marca 2019r. udaliśmy się na wycieczkę do Pizzerii FREEDOM w Nowym Tomyślu. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z wyglądem i wyposażeniem pizzerii. Przedszkolaki dowiedziały się również, na czym polega praca w tym miejscu i co można oprócz pizzy tam zjeść. Dzieci miały możliwość przypomnienia sobie zasad kulturalnego zachowania się w pizzerii, a także przy stole podczas posiłku. 
             

            Na początek dowiedzieliśmy się, z jakiego kraju pochodzi  pizza. Przedszkolaki wzięły udział w rozmowie na temat, w jaki sposób robi się ciasto na pizzę, a także poznały składniki używane do robienia pizzy. Ponadto miały okazję zobaczyć piec, w którym piecze się pizzę. Następnie wzięły udział w profesjonalnym pokazie robienia pizzy. Dzieci wybierając ulubione dodatki tworzyły własne kompozycje smakowe, po czym przyszedł czas na wspólną konsumpcję. Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wrócili w doskonałych humorach do przedszkola.

          • Powitanie wiosny w Starym Tomyślu

          • W czwartek 21 marca 2019r. dzieci z przedszkola w Starym Tomyślu świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia Przedszkolaki przyszły ubrane na kolorowo. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od zabaw związanych z tematyką pór roku. Jednak najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie, na czele którego widniała Pani Wiosna. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

          • Easter Symbols - symbole wielkanocne

          • 24 kwietnia, tuż po wielkanocnej przerwie świątecznej, został w naszej szkole rozstrzygnięty konkurs językowo plastyczny "Easter Symbols". Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas I i II i polegał na zaprezentowaniu dowolną techniką plastyczną jednego symbolu związanego z Wielkanocą, oraz podaniu jego nazwy w języku angielskim. Zwyciężczynią konkursu została uczennica klasy I - Amelia Sołtysiak, miejsce II zajęła Oliwia Oborna z klasy II a miejsce III - Paulina Kawa z kl. I. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki a zwycięzcy nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy :)

          • Dzień Ziemi

          • W poniedziałek, 29 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi. Uroczystość rozpoczęli uczniowie klasy szóstej, śpiewając piosenkę: " Ziemia, wyspa zielona". Marika Wojcieszak przypomniała wszystkim kilka faktów z historii tego święta. Słuchając wierszy  w wykonaniu szóstoklasistów, mieliśmy okazję zastanowić się nad stanem naszego środowiska, sposobami ochrony i oszczędzania jego zasobów.

            Każdego roku obchodom Dnia Ziemi, przyświeca inne hasło, w  tym roku brzmiało ono: "Chrońmy nasze gatunki". Marika przytoczyła kilka faktów na temat obecnego wymierania gatunków. Niestety odpowiada za to człowiek, przyczyniając się do zanieczyszczenia środowiska czy też wylesiana wielkich obszarów lasów tropikalnych.  Marysia Karbowska przedstawiła zebranym  prezentację na temat Traszki zwyczajnej, płaza objętego całkowitą ochroną na terenie naszego kraju. Materiał ten M. Karbowska zaprezentuje na Gminnym Konkursie Przyrodniczo - Ekologicznym. Na spotkaniu nie zabrakło konkursów. Młodsi uczniowie odgadywali zagadki przyrodnicze a starsi rozwiązywali test o parkach narodowych. Wszyscy świetnie bawili się, prezentując modę ekologiczną - z odpadów i układając hasła dotyczące ochrony przyrody.