• BEZPIECZNE FERIE

          • Ferie zimowe są po to by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki wszystkim brak czasu. Mamy nadzieję, że zasady, o których wam przypomnimy będą doskonałym kierunkowskazem gwarantującym bezpieczne spędzenie ferii zimowych.

            ZASADY BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE ZABAW NA ŚNIEGU, LODOWISKU ORAZ PODCZAS KULIGÓW:

            Podczas zabawy na śniegu

            1. Nie zjeżdżamy na sankach z pagórków znajdujących się w pobliżu dróg i zbiorników wodnych.

            2. Do zjeżdżania wybieramy teren pozbawiony drzew i nierówności, bo grozi to wywrotką.

            3. Zachowajmy bezpieczeństwo podczas saneczkowania, nie chodźmy po torze gdy inni zjeżdżają, nie zjeżdżajmy z pagórków na butach.

            4. Nigdy nie doczepiajmy sanek do samochodu.

            5. Przed jazdą na sankach zawsze sprawdzajmy czy w naszych sankach nie ma wystających śrub, gwoździ bądź połamanych szczebli, ponieważ stwarzają one poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.

            6. Rzucając śnieżkami nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu, z kamieniami, ani innymi twardymi przedmiotami w środku, bo możemy komuś zrobić krzywdę.

            7. Nigdy nie celujmy śnieżkami w twarz.

            8 Nigdy nie wolno rzucać śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.

            9. Nie rzucamy również śnieżkami w pieszych ani w okna domów.

            10. Na łyżwach jeździmy tylko w wyznaczonych do tego miejscach, nie wolno jeździć po zamarzniętych jeziorach, stawach, rzekach i wykopach, ponieważ pod wpływem ciężaru ciała lód może się na nich załamać.

            11. Ślizgamy się na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska.

            12. Nigdy nie wbiegajmy na lód w pobliżu ujść rzek, nurty rzek, ujścia kanałów, ujścia ścieków, ujęcia wody, mosty, śluzy, wszelkie pomosty, miejsca na lodzie z występującymi pęknięciami i rysami.

            13. Kulig organizujemy wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej.

            14. Podczas zabaw na śniegu i na lodowisku pilnujemy swoich wartościowych przedmiotów. W razie możliwości przedmioty tj. portfel lub telefon komórkowy oddajemy do depozytu.

            15. Co ważne na zabawy na śniegu należy ubierać się odpowiednio do panującej na dworze temperatury i pamiętać o tym, by przed wyjściem na mróz posmarować kremem ochronnym słabo osłonięte lub słabo zabezpieczone części ciała (tj. uszy, nos, policzki, palce u rąk i nóg), po to, by zapobiec odmrożeniom.

             

            ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS FERII SPĘDZANYCH W GÓRACH:

            1. Bezpieczeństwo na szlaku:

            ● Zanim wyjdziemy w góry sprawdzamy prognozę pogody – w przypadku wysokiego zagrożenia lawinowego lub innych niebezpieczeństw rezygnujemy z wycieczki;

            ● Przygotujmy się – zapoznajmy się z najważniejszymi informacjami o masywie górskim, w który się wybieramy;

            ●  Wychodzimy w góry zawsze w towarzystwie osoby dorosłej (rodzica, opiekuna lub wychowawcy);

            ● Wychodząc w góry, w miejscu pobytu, zawsze pozostawmy wiadomość o trasie swojej wycieczki i planowanej godzinie powrotu;

            ● Dopasujmy rodzaj szlaku do własnych możliwości – weźmy pod uwagę swoje zdrowie, kondycję, wiek, a także warunki atmosferyczne.

            Podstawowy ekwipunek:

            ● Podstawą dla każdego miłośnika gór powinno być wygodne obuwie;

            ● W waszych plecakach powinny się także znaleźć: kurtka chroniąca przed opadami i wiatrem, zapasowa ciepła odzież (m.in. skarpety, rękawiczki i czapka), podręczna apteczka, jedzenie i napoje, latarka, mapa i kompas, a na trudniejsze szlaki zimą czekan i raki (pamiętajmy, że do ich używania niezbędne jest odpowiednie przeszkolenie);

            ● W waszych plecakach koniecznie powinien znaleźć się też telefon komórkowy - z naładowaną baterią i zapisanymi numerami do:

            - Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - 601 100 300 (z telefonów komórkowych) oraz z

            - numerem 112 – czyli ogólnoeuropejskim numerem alarmowym

            ● Przed wyruszeniem na szlak, w książce adresowej swojego telefonu warto jeszcze zapisać kontakty ICE (ajs) - czyli numery telefonów osób, które należy powiadomić w razie wypadku. ICE (ang. In Case of Emergency) to ogólnoświatowy symbol ratujący życie.         W razie potrzeby pozwala ratownikom na kontakt z osobami, które posiadają ważne informacje o poszkodowanym, takie jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby itp. Numery do osób mogących udzielić informacji na Twój temat zapisz w telefonie jako nazwy kontaktów ICE1, ICE2 itd.

             Bezpieczeństwo na stokach:

            ● Bezpieczne ferie na stoku zacznijmy od kupna kasku. Polskie prawo nakazuje noszenie kasku osobom poniżej 16. roku życia, lepiej jednak w każdym wieku pamiętać o tej ochronie. Przed kupnem sprawdźmy, czy kask ma symbol CE (czyli spełnia unijne wymogi dot. bezpieczeństwa użytkowania). Prawidłowo dobrany powinien z przodu sięgać brwi, z tyłu nie opierać się o szyję i nie pozostawiać miejsca pomiędzy wyściółką a głową.

            ● Jadąc na narty, zawsze zabierajmy też porządne okulary przeciwsłoneczne lub gogle; szczególnie, jeśli planujemy jeździć w wyższych partiach gór. Uwaga, zakładamy je również w pochmurne dni (śnieg odbija promieniowanie, a jego siła wzrasta wraz z wysokością, na której się znajdujemy). Jazda bez okularów grozi ślepotą śnieżną, a w dłuższej perspektywie może doprowadzić do zwyrodnień w oku i zaćmy. Okulary czy gogle kupujemy tylko z filtrem UV. Najlepiej mieć dwie pary: ciemniejszą, na słoneczne dni i jaśniejszą, na dni pochmurne. Jeśli decydujemy się na jedną parę, najbardziej uniwersalna będzie kategoria 2, przepuszczająca do ok. 40% światła.

            ● Bezpieczne ferie zapewnimy sobie tylko wtedy, gdy oprócz ochraniaczy zadbamy o właściwe kosmetyki. Mróz, wiatr i odbijające się od śniegu słońce to prawdziwa mieszanka wybuchowa dla cery. W kosmetyczce pań, panów i dzieci najważniejszy więc będzie krem ochronny z wysokim filtrem, przynajmniej 20. Pamiętajmy, że im wyżej, tym mocniej operuje słońce. Smarujemy wszystkie odkryte partie ciała – dłonie, twarz i uszy.

            ● Pamiętać należy także, że umiejętność dobrej, a nawet bardzo dobrej jazdy na nartach czy snowboardzie nie przekłada się na poziom bezpieczeństwa tego kogoś i innych. Tym bardziej, że pojęcie dobrze lub bardzo dobrze jeżdżącego jest pojęciem czysto teoretycznym, subiektywnym i w wielu wypadkach odmiennym. Nigdy nie należy być za pewnym siebie. Drobny dystans do siebie i swych umiejętności jeszcze nikomu nie zaszkodził.

            ● Oczywiście nasze bezpieczeństwo zależy nie tylko od naszych zachowań podczas jazdy, ale także od wielu zachowań poprzedzających jazdę na nartach czy snowboardzie tj. stopień przygotowania fizycznego przed rozpoczęciem sezonu, doboru tras / ośrodków na planowany urlop do posiadanych umiejętności, odpowiedniej konserwacji, sprawdzenia    i doboru sprzętu do wagi, wzrostu, umiejętności – pamiętajmy o rozgrzewce przed pierwszym zjazdem oraz innych czynnikach zewnętrznych takich jak np. odpowiednio przygotowana infrastruktura na stoku (np. stopień przygotowania tras i ich zabezpieczeń), warunki pogodowe (np. mgła), rodzaj śniegu (np. mokry, ciężki), tłok na stoku. Zagrożeń tych niezależnych od nas jest wiele, także nie dokładajmy jeszcze ich od siebie.

            ● Niewątpliwym ważnym aspektem odnoszącym się do naszego bezpieczeństwa na stoku jest konieczność np. unikania siadania na stoku gdzie popadnie, a zwłaszcza na środku nartostrad. Dobrze jest też poznać dokładnie teren, po którym się poruszamy – gdzie są rozmieszczone armatki śnieżne, gdzie być może wystają jakieś kamienie, gdzie jest lód czy muldy, których tak często wielu z nas nie toleruje i nie potrafi się na nich zachować.

            Wyjeżdżając na narty dobrze znać  DEKALOG NARCIARSKI:

            1.  Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami. Mając na względzie swoje bezpieczeństwo dbajmy również o bezpieczeństwo innych i zachowujmy się tak aby maksymalnie zminimalizować ryzyko szkody dla kogokolwiek. My sami jesteśmy odpowiedzialni m.in. za dobrany sprzęt i panowanie nad nim. Także zastanówmy się 3 razy, czy rzeczywiście najnowsza techniczna nowinka jest dla nas najlepszym rozwiązaniem.
            2.  Dostosujmy swoją prędkość podczas jazdy na nartach czy snowboardzie do umiejętności, warunków panujących na stoku, rodzaju i stanu trasy i natężenia ruchu. W razie potrzeby zawsze powinniśmy mieć możliwość nagłego zatrzymania się czy skrętu.
            3.  Dobierzmy taki tor jazdy, aby uniknąć kolizji z innymi uczestnikami ruchu znajdującymi się poniżej nas/ przed nami. Pamiętajmy, że oni mają zawsze pierwszeństwo.
            4.  Wyprzedzać można z każdej dowolnej strony, aczkolwiek z zachowaniem odległości zapewniającej przestrzeń osobom znajdującym się poniżej, do wykonywania wszelkich ich manewrów.
            5.  Po zatrzymaniu się w drodze małej przerwy na stoku pamiętajmy, aby być wówczas na skraju nartostrady, a nie na jej środku. Przed włączeniem się do ruchu należy spojrzeć w górę i w dół czy można to zrobić bez zagrożenia dla siebie i innych.
            6.  Starajmy się nie zatrzymywać w miejscach zwężeń czy o ograniczonej widoczności. Po upadku natychmiast jak tylko to możliwe usuńmy się z toru jazdy na skraj trasy.
            7.  Podchodzić i schodzić można jedynie skrajem trasy. Przy złej widoczności zejdźmy z trasy. Pamiętajmy także, że trasy narciarskie są z założenia przeznaczone do ruchu jednokierunkowego – w dół.
            8.  Zwracajmy uwagę i przestrzegajmy podczas jazdy na nartach czy snowboardzie oznakowań w postaci tablic i innych znaków na stoku.
            9.  Pomóżmy poszkodowanemu, jeśli znaleźliśmy się akurat w pobliżu wypadku. Pamiętajmy, że każdy z nas może znaleźć się na miejscu tego kogoś.
            10.  Posiadajmy zawsze przy sobie na stoku dokument tożsamości, aby w razie wypadku, jako poszkodowany bądź sprawca móc podać i uwiarygodnić swoje dane osobowe.

            ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS FERII W DOMU I POZA DOMEM:

            1.  Klucze od mieszkania zawsze nosimy pod ubraniem
            2.  Nie chwalimy się na podwórku o tym, że nikogo nie ma w domu
            3.  Nie opowiadamy o wyposażeniu domu i zasobach majątkowych rodziny
            4.  Nie podajemy nikomu swego adresu zamieszkania
            5.  Nie ufajmy nigdy osobom obcym – nie podajemy żadnych informacji o sobie ani o członkach swojej rodziny, nie bierzemy od nich proponowanych upominków, nie korzystamy z zaproszeń na spacer lub do domu, nie wsiadamy do ich samochodów
            6.  Idąc na górkę czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto wziąć ze sobą ciepły napój w termosie
            7.  Kiedy zauważymy obcego psa:

            - nie podchodźmy do niego blisko
            - nie uciekajmy ani nie odwracajmy się do psa tyłem
            - nie krzyczymy ani nie machamy rękoma
            - unikamy patrzenia psu prosto w oczy
            - opuszczamy głowę i kierujemy nasz wzrok w bok
            - należy wycofywać się ustawiając się bokiem do psa

            8. Należy też pamiętać o tym, by być dobrze widzianym na drodze (zwłaszcza po zmierzchu) co zapewnią nam wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze.

             

            Przebywając w domu

            z pewnością wielu z was będzie korzystało ze wspaniałego wynalazku jakim jest Internet. Jest on kopalnią wiedzy, należy jednak nie zapominać, że Internet wykorzystywany nieostrożnie może wyrządzić nam i innym ludziom wiele krzywdy. Musimy więc wszyscy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci:

            ● nigdy nie podajemy swoich danych osobowych – posługujemy się tylko Nickiem, nie podajemy danych tj. imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy czy numer szkoły;

            ● trzeba mówić, gdy coś jest nie tak, czyli w sytuacji, kiedy ktoś lub coś nas zaniepokoi lub wystraszy koniecznie trzeba powiedzieć o tym rodzicom;

            ● nigdy nie wolno ufać osobom poznanym w sieci – jeśli planujesz spotkanie z taką osobą zawsze poinformuj o tym swoich rodziców;

            ● zabezpiecz swój komputer – każdy komputer, który jest podłączony do Internetu powinien mieć zainstalowany odpowiedni program antywirusowy tylko wówczas będzie zabezpieczony przed atakiem wirusów lub hakerów;

            ● zawsze stosuj zasady NETYKIETY – stosuj się do zasad kulturalnego i prawidłowego korzystania z Internetu czyli do regulaminu stworzonego przez samych Internautów.

             

             

          • Międzynarodowy Program ,,Accesssible School for All"

          • Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasza Szkoła znalazła się w gronie 560 szkół w całej Polsce. W ramach realizacji projektu powstał nowatorski system szkoleń przygotowujących nauczycieli specjalistów do podniesienia kompetencji metodycznych. W etapie końcowym specjaliści zostaną przygotowani do korzystania z międzynarodowego narzędzia diagnostycznego. W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy "zestaw rekreacyjny" z możliwością wykorzystywania go na zajęciach profilaktycznych, a już w marcu czekają nas warsztaty z ekspertami.

            Projekt realizowany jest przez Instytut Badań Edukacyjnych, UNICEF Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z organizacjami pozarządowymi.

            red. J. Szofer -Andrzejewska

          • KONKURS - ŚLADAMI NOWOTOMYSKIEJ WILKINY

          • ŚLADAMI NOWOTOMYSKIEJ WIKLINY – konkurs noworoczny dla dzieci!

            W imieniu Włodzimierza Hibnera - Burmistrza Nowego Tomyśla oraz Fundacji Willow Art, pragniemy serdecznie zaprosić uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w wyjątkowym, noworocznym konkursie.

            „Śladami nowotomyskiej wikliny” to konkurs dedykowany dzieciom z klas 1-3 oraz 4-8 szkoły podstawowej.

            Co należy zrobić? Wystarczy znaleźć na terenie Gminy Nowy Tomyśl wiklinową instalację i uwiecznić ją w formie plastycznej. Kredki, farbki, wyklejanki… technika prac jest dowolna! Postawcie na kreatywność.

            Na laureatów czekają niesamowite nagrody!

            I miejsce - nagroda główna Burmistrza Nowego Tomyśla – wiklinowa niespodzianka, możliwość aktywnego uczestnictwa w pokazie mody wiklinowej podczas obchodów rocznicy nadania praw miejskich Nowemu Tomyślowi (kwiecień), materiały promocyjne Gminy Nowy Tomyśl w wiklinowym koszyczku.

            II  miejsce – zestaw artystyczny do malowania na płótnie, możliwość aktywnego uczestnictwa w pokazie mody wiklinowej podczas obchodów rocznicy nadania praw miejskich Nowemu Tomyślowi (kwiecień), materiały promocyjne Gminy Nowy Tomyśl w wiklinowym koszyczku.

            III miejsce – możliwość aktywnego uczestnictwa w pokazie mody wiklinowej podczas obchodów rocznicy nadania praw miejskich Nowemu Tomyślowi (kwiecień), materiały promocyjne Gminy Nowy Tomyśl w wiklinowym koszyczku.

            Konkurs trwać będzie od 2 stycznia aż do 15 marca 2024r.

            Prace prosimy wysyłać na adres mailowy: bks@nowytomysl.pl, wpisując w temacie „Konkurs plastyczny – ŚLADAMI NOWOTOMYSKIEJ WIKLINY” oraz podając dane osobowe autora pracy (imię, nazwisko, wiek i klasa szkoły podstawowej), a także dane osobowe i kontakt do rodzica lub prawnego opiekuna.

            Więcej szczegółów w regulaminie:  https://bip.nowytomysl.pl

             

          • ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

          • Zapraszamy do udziału w grze terenowej pt. " Co Wytomyśl-icie? Spacerkiem przez okolice".

            Foldery niezbędne do przejścia trasy są dostępne w sekretariacie Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wytomyślu w dni robocze od 7:30 do 15:30, poza wyznaczonymi dniami oraz w dni wolne foldery można pobrać u Pani Sołtys - Danuty Sobieraj - na ul. Parkowej oraz u proboszcza wytomyskiej parafii pw. św. Michała Archanioła w Wytomyślu - ks. Marka Niemira.

          • Wyniki Szkolnego Konkursu plastyczno-literackiego: pt. „Mój pomysł na oszczędzanie energii”

          • W ramach szkolnych obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności 2023 dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w Szkolnym Konkursie plastyczno-literackim pt.  „Mój pomysł na oszczędzanie energii”.

            Pomimo dużej ilości ogłoszonych akcji dzieci i uczniowie bardzo chętnie podzielili się swoimi ekologicznymi pomysłami oraz kreatywnością.

            Nie było to łatwe zadanie.

            Dzieci z oddziałów przedszkolnych miały do wykonania pracę plastyczną/plakat, którego treść będzie przedstawiać jedną lub więcej metod oszczędzania energii w formacie A4.

            Uczniowie z klas 1-3  wykonywali pracę plastyczną/plakat w formacie A3 –  w dowolnej technice plastycznej. Prace miały przedstawiać w jaki sposób na co dzień można oszczędzać energię i jakie z tego płyną korzyści dla środowiska naturalnego.

            Uczniowie z klas 4-7 mieli do wyboru dwie możliwości:

            1. napisanie wierszyka/rymowanki – minimum dwie zwrotki składająca się każda z czterech wierszy. Wierszyk/rymowanka musiał informować (uczyć) w jaki sposób wpływamy w życiu codziennym lub możemy wpływać na oszczędzanie energii.

            2. wykonanie komiksu na kartce formatu A3 dowolną techniką plastyczną. Praca musiała zawierać elementy charakterystyczne dla komiksu, a historyjka zawarta w komiksie musiała przedstawiać w jaki sposób na co dzień można oszczędzać energię i jakie z tego płyną korzyści dla środowiska naturalnego.

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            Wśród przedszkolaków

            I miejsce -  Maria Osękowska (z grupy Motyle)

            II miejsce - Zuzanna Gorzelańczyk (z grupy Motyle)

            III miejsce - Weronika Rogacz (z grupy Pszczółki)

            z klas 1-3

            I miejsce - Michał Śmierzchalski z klasy III

            z klas 4-7

            I miejsce - Michał Pajchrowski z klasy VI

            II miejsce – zajęły dwie uczennice: Maja Galas z klasy IV oraz Oliwia Oborna z klasy VII

            III miejsce – zajęło również dwoje uczniów:  Barbara Śmierzchalska z klasy V oraz Jakub Lipiecki z klasy VII

            Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

            Fundatorami nagród byli min. Wydziału Turystyki i Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Nowym Tomyślu oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Poznaniu.

            Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie
            i kreatywność.

          • Wizyta „Mobilnych Laboratoriów Przyszłości"

          • We wtorek 26 września br. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w warsztatach w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Technologicznego pt. Mobilne Laboratoria Przyszłości.

            Mobilne Laboratoria Przyszłości jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracyz Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej celem jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.

            Uczniowie z klas 4 - 7 uczestniczyli w wyznaczonych grupach w dwóch warsztatach:

            1. DRUK 3D + DŁUGOPISY 3D

            Zajęcia, gdzie malowanie przenosi się na zupełnie nowy wymiar!To wyjątkowa okazja dla młodych artystów i wynalazców, aby poznać tajniki tworzenia trójwymiarowych rysunków i konstrukcji za pomocą magicznych długopisów 3D.

            2. „Wprowadzenie do sztucznej inteligencji - AI przez chatbota i generator obrazów”

            W trakcie warsztatów uczniowie mieli okazję odkryć, jak komunikować się z chatbotem (ChatGPT), który będzie potrafił odpowiadać na pytania i pomagać w rozwiązywaniu problemów. Zobaczyli jak generować niesamowite obrazy za pomocą generatora obrazów AI.

            Dowiedzieli się jakie są zastosowania sztucznej inteligencji oraz gdzie jest wykorzystywana na różnych przykładach, nie tylko z życia codziennego. Było to idealne ćwiczenie wprowadzające w świat tzw. “sztucznej Inteligencji”.

          • WITAJ SZKOŁO !

          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

            Poniedziałek 04 września 2023r.

            godz. 8:30 Msza Św. w Kościele pw. Św. Michała Archanioła w Wytomyślu

            godz. 9:30 Inauguracja rozpoczęcia roku szkolnego na boisku szkolnym
            (w przypadku deszczowej pogody
            rozpoczęcie odbędzie się na salce gimnastycznej)

            Świetlica szkolna (dla uczniów zapisanych na świetlicę) czynna jest od godz. 7:15

            Dowóz dzieci autobusem szkolnym według rozkładu obowiązującego w roku szkolnym 2022/2023

            Odwóz w dzień rozpoczęcia będzie wyjątkowo o godzinie 10:30

          • Podsumowanie sportowej rywalizacji szkół w powiecie nowotomyskim

          • W dniu 15.06.2023 r. uczennice naszej szkoły Oliwia Oborna i Natalia Kaczmarek uczestniczyły w uroczystym podsumowaniu sportowej rywalizacji szkół w powiecie nowotomyskim, które odbyło się w Powiatowym Centrum Sportu w Nowym Tomyślu. Dziewczyny odebrały pamiątkowe dyplomy dla naszej szkoły za uczestnictwo w kategorii Igrzysk Dzieci oraz w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

            Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy biorą udział w zawodach sportowych i z dumą reprezentują naszą szkołę.