• Kilka słów o szkole w Wytomyślu

• Wytomyśl należy do najstarszych miejscowości w gminie Nowy Tomyśl. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z dokumentu datowanego na 29 czerwca 1250 roku. W centrum wsi Wytomyśl, w budynku z roku 1906 mieści się Szkoła Podstawowa.

Obecnie do dwóch oddziałów przedszkolnych uczęszcza 30 wychowanków, a naukę w szkole pobiera 80 uczniów. W Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wytomyślu zatrudniona jest wykwalifikowana kadra pedagogiczna oraz odpowiedzialni pracownicy administracji  i obsługi.

Szkoła dysponuje dobrze wyposażonymi w pomoce dydaktyczne salami lekcyjnymi, salą komputerową, salką korekcyjną, gabinetem logopedy, psychologa i pedagoga. Każda klasa wyposażona jest też w tablice interaktywne.

Na terenie szkoły znajduje się ponadto boisko do piłki nożnej i siatkówki oraz plac zabaw pozyskany w ramach realizacji Rządowego programu „Radosna Szkoła”

W ramach zajęć pozalekcyjnych zarówno dla dzieci zdolnych i tych potrzebujących pomocy w nauce, szkoła proponuje następujące zajęcia i koła: przyrodniczo-matematyczne, informatyczne,  taneczne, literacko-teatralne, biblijne, biblioteczne, sportowe i dydaktyczno- wyrównawcze oraz terapeutyczne.

Nasi uczniowie są ambitni i dobrze zmotywowani przez swoich opiekunów startują  w konkursach i zawodach sportowych. Uczniowie reprezentują szkołę w konkursach przedmiotowych, biorą udział w realizacji wielu programów i projektów edukacyjnych.

Różnorodność prowadzonych działań dydaktyczno- wychowawczych promuje naszą szkołę na terenie gminy, a także przyczyniła się do nadania nam w roku 2010 przez Radę Miejską w Nowym Tomyślu Odznaczenia „Zasłużony dla Gminy i Miasta Nowy Tomyśl”, legitymacja nr 68/10.

Nasza szkoła umożliwia uczniom podejmowanie twórczych działań i tworzy warunki, aby uczniowie stawali się współorganizatorami szkolnego życia. Członkowie samorządu organizują akcje charytatywne m.in. kiermasze świąteczne, zbiórki makulatury i nakrętek dla chorego kolegi, uczestniczą w akcji „Góra grosza”. Uczniowie zapraszają społeczność szkolną na dyskoteki, przygotowują szereg konkursów i niespodzianek. Wspólnie z opiekunem prowadzą kiermasze książkowe – pomagają w sprzedaży „tanich książek”. W ramach swej działalności uczniowie opiekują się grobami Powstańców Wielkopolskich spoczywających na tutejszym cmentarzu oraz dbają o porządek przy „Dębie” posadzonym  z okazji realizacji programu „Katyń – ocalić od zapomnienia”.

W trosce o zdrowie i kształtowanie prawidłowych nawyków proponujemy naszym uczniom szeroki wachlarz programów i akcji prozdrowotnych. Dzieci biorą udział  w ogólnopolskim programie „Mleko w szkole” i „Owoce w szkole”- uczniowie klas I-III .

Realizujemy w klasach I-VI  program „Ratujemy i uczymy ratować” wykorzystując sprzęt i materiały edukacyjne pozyskane dzięki ogólnopolskiej akcji WOŚP.

Uczniowie klasy IV realizują program „Ruch drogowy – karta rowerowa” a  klasy I-III   „Klub Bezpiecznego Puchatka”. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia sportowe o charakterze profilaktycznym w ramach programu „Sprawni -szybcy-zdrowi”. Uczniowie na lekcjach wychowawczych realizują programy profilaktyczne zaproponowane przez Sanepid m.in. w oddziałach przedszkolnych  : ”Moje dziecko idzie do szkoły”. Starsze dzieci realizują programy antynikotynowe. Wśród programów profilaktycznych znajdują się również te o tematyce związanej z higieną jamy ustnej np „Radosny uśmiech-radosna przyszłość”.

Uczniowie szkoły uczestniczą w kampaniach ogólnopolskich m.in. „Zachowaj trzeźwy umysł”. Prowadzimy współpracę z Komendą Powiatową  Policji w ramach realizacji różnorodnych działań na temat: bezpieczna droga do szkoły, bezpieczny rowerzysta, bezpieczny Internet oraz bezpieczne wakacje. Uczniowie  klas I-III realizują program prewencyjny  „Bezpiecznie to wiedzieć i znać””.

Szkoła dba o wszechstronny rozwój uczniów, poprzez organizowanie wyjazdów do teatru, muzeum, kina a także wycieczek krajoznawczo – turystycznych i tematycznych.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców placówka proponuje atrakcyjne formy spędzania czasu w trakcie wakacji letnich i zimowych.

Od wielu lat nasza szkoła prowadzi współpracę ze szkołą w Biesenthal – Niemcy. W ramach tej wymiany uczniowie biorą udział w wyjazdach integracyjnych oraz pomagają w organizacji spotkań w naszej szkole.

Organizujemy różne imprezy przy dużym wsparciu i z udziałem Rady Rodziców, Sołtysa, Rady Sołeckiej, organizacji i kół działających na terenie wsi. Współpraca ze środowiskiem lokalnym ściśle wiąże się z działaniami szkoły w postaci współorganizacji różnych przedsięwzięć i uroczystości, które wpisały się na stałe w kalendarz imprez szkoły. Należą do nich obchody powitania wiosny – chodzenie z Kogucikiem i gaikiem z mieszkankami wsi zrzeszonymi w zespole śpiewaczym „Wytomyślanie”. Kolejną imprezą integracyjną jest coroczny Piknik Rodzinny, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Corocznie organizujemy Dzień Seniora – dzieci przygotowują program artystyczny a członkowie lokalnej społeczności dbają o przyjęcie dla naszych Seniorów. Wdzięczność „Wcześniej Urodzonych” nie ma granic, dlatego kultywujemy tą tradycję a jednocześnie uczymy dzieci szacunku dla starszych.

Pracownicy szkoły kształtują również szacunek i poszanowanie środowiska naturalnego, które w postaci bogatej flory i fauny jest ska rbem Wytomyśla. Uczniowie startują w różnorodnych konkursach, projektach i programach przyrodniczo-ekologicznych, odnosząc wielokrotnie indywidualne sukcesy, jednocześnie stając się dumą  naszej szkoły.