• WYJAZD EDUKACYJNO – INTEGRACYJNY DO NOWEGO TOMYŚLA

          •  

            W słoneczne przedpołudnie 15 marca br. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej
            w Wytomyślu wraz z rówieśnikami z Ukrainy odwiedzili Nowy Tomyśl. Wizyta przygotowana została we współpracy z Wydziałem Turystyki i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu
            i wpisywała się w program zajęć dydaktycznych, mających na celu zapoznanie uczniów z atrakcjami turystycznymi najbliższego miasta.

            Nasza wycieczką miała początek obok Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. Na miejscu zapoznaliśmy się z historią upraw wikliny oraz wykorzystania jej w rzemiośle plecionkarskim, którą przedstawił nam Kierownik placówki Andrzej Chwaliński.

            Niemałą atrakcją była wizyta pod wiklinową wiatą, gdzie można było zobaczyć zwierzęta (naturalnych rozmiarów) wykonane – oczywiście z wikliny.

            Kolejnym punktem naszej wycieczki było wspólne rozwiązywanie gry pt. „Mieszkańcy nowotomyskiego zoo”. Wykonując grę nieoceniona była pomoc Pana Ryszarda Ratajczaka – z-cy Naczelnika Wydziału Turystyki i Rozwoju Gospodarczego . Podczas wykonywania zadań mieliśmy okazję pospacerować alejkami ogrodu zoologicznego i poobserwować przebywające tam zwierzęta.

            W centrum miasta udaliśmy się pod kosz gigant celem wykonania wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

            Ostatnim punktem naszej wycieczki była Miejska i powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu. Tam Pani Dyrektor Elżbieta Podlaszewska-Cybal, która przedstawiła zarys działalności oraz główne zadania instytucji. Na miejscu dzieci otrzymały herbatę i ciasteczko, a na zakończenie wizyty w Nowym Tomyślu pakiet informatorów turystycznych, które wręczyła Naczelnik Wydziału Turystyki i Rozwoju Gospodarczego Ewelina Szofer-Pajchrowska.

            Bardzo dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom za pomoc w zorganizowaniu programu wycieczki. Dziękujemy również Panu Arturowi Gudełajtis z firmy ARKAR, który zaproponował pomoc w dowozie naszych uczniów do Nowego Tomyśla.

             

          • UROCZYSTE OTWARCIE NOWEGO PRZEDSZKOLA W GLINNIE

          • Błyskawicznie, gdyż w rok od wmurowania kamienia węgielnego w fundamenty, powstał potężny, w pełni funkcjonalny i nowoczesny obiekt przedszkola dla 325 dzieci. Kubatura budynku wynosi aż 9 tys. m3. Co ważne, jest to przedszkole z trzema oddziałami integracyjnymi, czyli dla dzieci z niepełnosprawnościami. Budynek otoczony jest ogrodem,
            w którym zorganizowano miejsca rekreacyjne, poletka doświadczalne do uprawy roślin przez dzieci, teren na mini boiska sportowe dla przedszkolaków oraz zbudowano obszerne parkingi. W środku obiektu znajduje się duże patio, które będzie służyło dzieciom jako plac manewrowy do jazdy na rowerkach.

            Przedszkole, jak podkreślał burmistrz Włodzimierz Hibner, to inwestycja historyczna, planowana z perspektywą dla wielu pokoleń. Stwarza komfortowe warunki do życia,
            w szczególności spokojnej pracy dla młodych rodzin z potomstwem. Wybudowana, co warto podkreślić, ze środków własnych gminy (ok. 10 mln zł). Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozyskano ponad 1,26 mln zł głównie na wyposażenie obiektu i przyległego terenu.

            Z pewnością oprócz wielkości, wyróżnia się również kolorystyką – z daleka widać, że Gmina Nowy Tomyśl odważnie stawia na jej najmłodszych mieszkańców.

            Symboliczną wstęgę wspólnie przecięli: Włodzimierz Hibner – Burmistrz Nowego Tomyśla, Grzegorz Piechowiak – Wiceminister Rozwoju i Technologii, Czesław Kruczek – Z-ca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki, który reprezentował Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Andrzej Wilkoński – Starosta Nowotomyski, Marek Ratajczak – Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu, ks. Krzysztof Ratajczak, Adrianna Zielińska i Grażyna Pogonowska – zastępczynie Burmistrza Nowego Tomyśla, Aleksandra Kuź – Wicekurator Oświaty, Mateusz Całus – wykonawca inwestycji, Anna Wojcieszak – dyrektor przedszkola w Glinnie oraz Miłosz Wałęsa – przewodniczący rady rodziców.

            Po uroczystym powitaniu zaproszonych gości przez dyrektor Annę Wojcieszak, burmistrz Włodzimierz Hibner podziękował wszystkim zaangażowanym w proces powstania placówki: „Przedszkole zostało wybudowane ze środków własnych gminy i w tym momencie chciałbym złożyć podziękowania radnym obecnej oraz poprzedniej kadencji, nie było żadnych problemów na linii Rada Miejska – burmistrz, ogromne podziękowania dla wykonawcy pana Mateusza Całusa, projektantki pani Moniki Jasińskiej, która zaplanowała tak fantastyczne miejsce. Dziękuję wszystkim, którzy brali udział w licznych radach budowy, a przede wszystkim kierownikowi robót panu Maciejowi Nowaczykowi oraz inspektorowi nadzoru panu Jakubowi Świętkowi za to, że tę inwestycję tak znakomicie przeprowadzili. Szacunek dla pracy zespołowej za to, że udało się ze środków własnych, w dobie kryzysu światowego oraz wojny w Ukrainie, wybudować taki wspaniały obiekt dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy”.

            Po części artystycznej wykonanej przez przedszkolaków głos zabrali zaproszeni goście, którzy zgodnie gratulowali i doceniali odwagę władz gminy oraz wszystkich zaangażowanych
            w powstanie tego wspaniałego obiektu na miarę XXI wieku.

          • Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym pod hasłem: „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”

          •  

            Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza do udziału w konkursie wszystkie dzieci urodzone w latach 2008-2012, których przynajmniej jeden z rodziców lub opiekun prawny podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie przyjmowania zgłoszeń do konkursu.

            Zadanie konkursowe polega na ułożeniu rymowanki (min. 4 wersy) popularyzującej sposoby ograniczania ryzyka oddziaływania substancji szkodliwych na istoty żywe i skażenia środowiska naturalnego w gospodarstwach rolnych, zawierające w dowolnej formie i odmianie przynajmniej 4 słowa spośród niżej wymienionych: zatrucie, środowisko, niebezpieczeństwo, natura, karencja, toksyczny, ochrony, szkodliwe.

            Kompletne zgłoszenie (rymowanka oraz wypełniony formularz zgłoszeniowy) zainteresowany powinien przesłać  w terminie do dnia 20.03.2023 r. pocztą tradycyjną (liczy się data stempla pocztowego) lub elektroniczną na adres Oddziału Regionalnego  KRUS w Poznaniu, w którym podlega ubezpieczeniu rodzic/opiekun prawny dziecka.

            W załączeniu Regulamin Konkursu oraz  formularz zgłoszeniowy.

          • Harmonogram Rozpoczęcia Roku Szkolnego 2022/2023

          • 01 września br. tj. w czwartek o godz. 9.00 odbędzie się Msza Święta w Kościeleśw. Michała Archanioła w Wytomyślu

            o godz. 10.00 odbędzie się uroczyste rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego na boisku szkolnym.

            Opieka nad uczniami będzie sprawowana przez wychowawców poszczególnych klas od godz. 8.00

            Świetlica szkolna będzie czynna od godz. 7.15

            Kolejność przystanków oraz poranne godziny dowozu pozostają bez zmian zgodnie z zeszłorocznym harmonogramem. 

            Wyjątkowo w tym dniu będzie jeden odwóz dzieci dojeżdżających autobusem szkolnym o godz. 11.00

          • Bezpieczne wakacje

          •  

            Najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować,
            aby bezpiecznie spędzić wakacje:

            1.  Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz.
            2.  Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
            3.  Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
            4.  Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
            5.  Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
            6.  Nie rozmawiaj z obcymi.
            7.  Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
            8.  Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
            9.  Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
            10.  Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
            11.  Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
            12.  Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
            13.  Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
            14.  Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
            15.  Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
            16.  W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
            17.  Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
            18.  Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
            19.  Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
            20.  Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
            21.  Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
            22. Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
            23. Nie rozpalaj ogniska w lesie.
            24.  Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
            25.  Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.
          • UWAGA RODZICE!

          • 16 maja 2022r. rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych szkół podstawowych w roku szkolnym 2022/2023.

            Rekrutacja trwać będzie do 31 maja 2022r.

            Zgłoszenia dokonujemy poprzez system informatyczny.

            Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszenia dziecka/ucznia oraz wymaganych dokumentów znajdują się w zakładce REKRUTACJA

          • Przystanek zdrowie

          • Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia obchodziliśmy pod hasłem ,,Przystanek Zdrowie,,.7 kwietnia 2022 gościliśmy zaprzyjaźnione Instytujce:Komendę Powiatową Policji w Nowym Tomyślu oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Tomyślu.W tym wyjątkowym dniu Uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach otwartych:-,,LABORATORIUM CHEMIKA,,-doświadczenia z wodą prowadzone przez młodszego asystenta Sekcji Higieny Komunalnej PSSE w NT p.Darię Karlińską-,,WPŁYW UŻYWEK NA ZDROWIE CZŁOWIEKA,,- zajęcia prowadzone przez starszego asystenta ds.oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia PSSE w NT p.Karolinę Józefiak oraz starszego asp. Annę Urbaniak z Zespołu prewencji kryminalnej nieletnich i patologii KPP w NT.Podczas przerw społeczność uczniowska zatrzymała się przy Stacjach:,,PIJ WODĘ,, i ,,TRZYMAJ FORMĘ,, mających na celu promowanie prawidłowego nawadniania organizmu oraz prawidłowego odżywiania.Dziękujemy za liczne aktywności :)Zapraszamy do krótkiej fotorelacji

          • WIADOMOŚĆ DLA RODZICÓW DZIECI Z UKRAINY Шановні батьки!

          • Просимо в терміні до 22.04.2022 р. принести довідки щеплень ваших дітей, які були зроблені в Україні.

            У випадку, якщо ви не маєте довідки, ваші діти будуть щеплені згідно польського календаря щеплень, і виконані одразу через санітарного інспектора.

            Всі документи просимо передати до секретаріату шкіл і садків.

          • KONKURS PLASTYCZNY z okazji obchodzonego 22 kwietnia DNIA ZIEMI

          • Zapraszamy wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wytomyślu do udziału w konkursie plastycznym.Zadaniem uczestników będzie wykonanie plakatu, który będzie przedstawiać hasło o tematyce ekologicznej.Prace należy dostarczyć do 20 kwietnia do organizatorów.Regulamin konkursu znajduje się w załączeniu.Serdecznie zapraszamy do udziału

            organizatorzy: Daria Bąkowska i Anna Bozio

            Regulamin_konkursu_dzien_ziemi.docx 15KB